Fiatal vezetők kihívásai
Csúcssiker, 35 alatt
Komolyan vesznek egy huszonéves cégvezetőt? Mi jelenthet még motivációt, ha a harmincötödik születésnapunk előtt többet értünk el, mint más a nyugdíja évéig?
Ízelítő a cikkünkből:
Vajon mi történik akkor, ha a főnök jóval fiatalabb a beosztottaknál, partnereknél, ügyfeleknél és versenytársaknál? Komolyan vesznek-e egy huszonéves cégvezetőt, és mi jelenthet még motivációt, ha a harmincötödik születésnapunk előtt többet értünk el, mint más a nyugdíja évéig? Ezekre a kérdésekre kerestük a válaszokat fiatal és sikeres topmenedzserek segítségével.
Várkonyi Balázs, az Extreme Digital 35 éves tulajdonos-ügyvezető igazgatója
önerőből alapította műszaki cikkekkel foglalkozó cégét 21 évesen. 2007-ben az Ernst & Young Az év üzletembere versenyén ő vehette át a „Merész Újító” díját, a vállalat tavalyi bevétele elérte a 21,5 milliárd forintot.
Mi adja a motivációt, hogy egy huszonegy éves fiatal srác céget alapítson?
Ó, az egész a gimnáziumi évekig nyúlik vissza. Irigyeltem azokat az osztálytársaimat, akik fagyiárusítással, újságkihordással pénzt kerestek, és mivel ilyen munkát nem találtam, meghirdettem a saját számítógépemet, hogy egy kis bevételhez jussak. Az újsághirdetésre többen is válaszoltak, és én mindegyiküknek azt mondtam, hogy még mindig megvan a gép, úgyhogy kénytelen voltam szerezni nekik is egyet.
...
Lakatos Zsófia a Hill+Knowlton Strategies kommunikációs ügynökség ügyvezető igazgatója,
a Magyar PR Szövetség elnöke és a Fenntarthatóság Szakmai Követe elismerés díjazottja.
Mi a titka a sikereinek?
Nemrég egy diplomaosztó díszvendégeként tartottam beszédet, ott három tényezőt említettem, amelyek szerintem közelebb visznek a sikeres karrierhez: a nyelvtudást, a külföldi gyakorlatot, a kapcsolati hálót – amelyet kiépíteni évekig tart – és a szorgalmat. No meg a szerencse sem árt. S kell az is, hogy az ember mögött ott legyen egy támogató közeg, amely elfogadja mindazt, amivel a karrierépítés jár, hiszen ez napi nyolc óra munkánál jóval többet jelent.
Mi jelentette fiatal vezetőként a legkomolyabb kihívást kezdetben?
Harminchárom évesen lettem a Hill+Knowlton ügyvezetője, bedobtak a mély vízbe. Egyedül kellett döntéseket hoznom, mások tőlem várták a megoldást...
...
Lévai Bálint a BioTech USA 27 éves ügyvezető igazgatója.
A BioTechUSA családi vállalkozásként indult. Hány éves volt, amikor ebbe belecsöppent?
A szüleim alapították a vállalkozást még a 90-es években, a nagyszüleim segítségével. Korán megtapasztaltam, milyen is a vállalkozói lét, gyakran beszéltünk az üzletről otthon. Igazán akkor csöppentem ebbe bele, amikor az egyetem alatt, 19 évesen a testvéremmel és a feleségemmel közösen megalapítottuk a shakereket és kulacsokat gyártó ShakerStore üzletágat. Huszonhárom évesen kezdtem a cég marketing osztályán dolgozni,
a cégvezetői pozíciót idén január óta töltöm be.
Miben más egy 20-as éveiben járó vezető élete, mint a kortársaié, akik gyakran
még csak keresik a boldogulás útját?
Ambiciózus célokkal vettem át a vezetést, ami nagy felelősség. Idén a dolgozói állomány 130-ról 220 főre nőtt, kialakultak az osztálystruktúrák, indokolttá vált a saját üzem beindítása, közben a termékfejlesztés terén
is aktívak vagyunk. Ez a tempó nemcsak nekem, hanem az egész csapatnak nagyobb felelősséget és több munkát jelent. Így kevesebb időt tudok a barátaimmal, a családommal, a hobbijaimmal tölteni. Persze a pozícióm vitathatatlan előnye az anyagi biztonság és az önmegvalósítás lehetősége. Hihetetlenül jó érzés látni, ahogy az elképzeléseink megvalósulnak és nyomot hagynak a világban.
Szerző: Barok Eszter
Cikkünket teljes terjedelemben az Üzlet&Pszichológia aktuális lapszámának megvásárlásával érheti el.
online lapszámvásárlás >>
nyomtatott lapszámvásárlás >>
online előfizetés >>
nyomtatott előfizetés >>